home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Suhted

Terved suhted

Terve ja rahuldust pakkuv suhe on selline, mis paneb sind ja sinu partnerit tundma end hästi. Teil on koos tore ning te mõlemad saate jääda iseendaks. Terves suhtes ei varja te partneriga teineteise eest midagi olulist ning saate öelda täpselt seda, mida mõtlete, ilma et peaksite kartma naerualuseks jäämist. Terve suhte hoidmiseks võtke teineteist just sellisena, nagu olete. Hinnake teineteise eripära ja ärge üritage teist mingil moel „korda teha“. Hinnake teineteist kõrgelt, tundmata enda või partneri üleolekut või alaväärsust. Tervet suhet kinnitab tunne, et sa ei muretse selle pärast, et su partner võiks sulle füüsiliselt või emotsionaalselt haiget teha ning sa ise ei tunne kiusatust talle haiget teha. Te võtate koos vastu otsuseid, toetate teineteist raskes olukorras ja jagate võrdselt kohustusi. Terve suhe on nauditav ja pakub rahuldust, sa tunned end oma partneri kõrval energilise ja elurõõmsana.

Terve suhte juurde kuuluv terve seksuaalsus suurendab paarisuhtes armastust ja lähedust.

Tervet suhet iseloomustab:

  • avatud suhtlemisviis;
  • vastastikune austus, ausus ja usaldus;
  • võimalus jääda iseendaks;
  • turvatunne;
  • võrdne vastutuse ja kohustuste jagamine;
  • koosveedetud aeg ja sarnased huvid;
  • suhe pakub naudingut;
  • valmisolek lahendada probleeme ühiselt.

Ebaterve suhe

Suhe, milles esineb ärakasutamine, austuse puudumine ja ebaausus, on ebaterve. Tavaliselt sellises suhtes kontrollib üks partneritest teist, külvates hirmu ja viha. Tuleb ette ähvardusi, naeruvääristamist ja süüdistamist. Ebatervet suhet iseloomustavad ka armukadedushood ja otsene vägivald partneri suhtes.

Ebatervet suhet iseloomustab:

  • vastastikuse austuse ja usalduse puudumine;
  • tunne, et ei saa suhtes endaks jääda;
  • üksindus- ja eraldatusetunne;
  • ühiste huvide ja tegevuste puudumine;
  • avameelsete vestluste puudumine;
  • ebavõrdne vastutuse ja kohustuste jaotus;
  • pidev rahulolematus;
  • kehaline, vaimne või seksuaalne vägivald.

Suhtest võib sõltuvusse sattuda

Tugevad ja endasse haaravad emotsioonid on iseloomulikud eriti suhte algetappidele, aja möödudes tunnete intensiivsus väheneb.

Kui sa oled armunud, siis meeleolu ja enesetunne võivad kõikuda, sest sinu emotsionaalne heaolu on tugevalt seotud oma kaaslasega.


Lisaks õnnele ja imetlusele võid armastuses kogeda ka viha, kurbust, abitusetunnet ja armukadedust. Kui sõltuvus armastatust on emotsionaalselt liiga tugev, siis võib kaasneda ärevus, pidev kahtlustamine ja hirm kaaslast kaotada. See võib tuua suhtesse pingeid ning luua ebatervet õhkkonda. Sellisel juhul muutub suhte nautimine küsitavaks.

Kui sul on hirm üksi jäämise ees, võib otsus suhte lõpetamiseks tulla raskelt ja võid jääda halba suhet pikalt hoidma. Sageli on sellisel juhul tegemist kaassõltuvusega. See on olukord, kus sõltlasega lähisuhtes olles lood endale eluga toimetulemiseks ebaterve käitumismustri, millega reageerid partneri alkoholismile, narkomaaniale, mängurlusele vms. Sisuliselt on tegemist samuti sõltuvuskäitumisega, kus püütakse oma kaaslast sõltuvusest päästa, teda muuta püüdes, kontrollides ja tema probleeme lahendades. Tulemuseks on iseenda tagaplaanile jätmine – teise abistamise iseenda arvelt, pahatihti ise seda näha ega teadvustada ei osata. Kaassõltuvusest tervenemisele aitab kaasa, kui õpitakse vähehaaval iseennast rohkem väärtustama ja end hoidma.

Püsisuhte rõõmud

Püsisuhe tähendab, et oled otsustanud oma elu jagada teise inimesega. Oluline on omavahel läbi rääkida suhtega seotud ootustest, soovidest ja piiridest. Paaril, kellel on samad arusaamad suhtes olemise tähendusest, on püsisuhtes olles lihtsam kaaslasest rõõmu tunda. Püsisuhtes peaks olema turvaline kogeda ja jagada oma tundeid, kartmata hinnanguid või hukkamõistu.

Püsisuhet alustades oleks hea, kui testite partneriga mõlemad end HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes. Ainult nii võid kindel olla, et te teadmatusest teineteist ei nakata. Kui te mõlemad olete terved, pakub püsisuhtes olemine turvalist seksuaalsuhet. Sa ei pea muretsema seksuaalsel teel nakatumise pärast ja võid harrastada ka kaitsevahenditeta seksi. Seda muidugi juhul, kui te partneriga usaldate ja austate teineteist ning ei tee kõrvalehüppeid.

Juhusuhted

Juhuslikud seksuaalsuhted võivad pakkuda vaheldust, põnevust või vabaduse tunnet, kuid kindlasti ka suurt riski tervisele.

Juhupartneriga seksides ei saa kindel olla, et tal ei ole mõnda seksuaalsel teel levivat infektsiooni ja võid nakatuda. Mitmete seksuaalpartnerite tõttu on suurem tõenäosus sattuda vahekorda HIV-ga elava inimesega.

Tavaliselt ajendab juhupartneriga seksima kirg või mingid muud motiivid. Juhusuhtes puuduvad püsisuhtele omased tunded: hoolitsemisvajadus, kiindumus ja kohusetunne. Mõnikord võib juhusuhete harrastamine tekitada hoopis tühjuse- ja üksildustunnet, kuna puudub emotsionaalne lähedus.

Juhuslikke seksuaalvahekordi toimub tihedamini olukorras, kus inimene on narkootiliste ainete mõju all või kuritarvitanud alkoholi. Uimastavate ainete mõju all inimese otsustusvõime väheneb ja tõenäosus, et ei kasutata kaitsevahendeid on suurem. Pärast kaitsmata vahekorda peaks ennast alati testima nii HIV kui teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes.

Lähedus kui paarisuhte alus

Inimese üks põhivajadusi on saada ja jagada lähedust. Tõeline lähedus saab välja kasvada eraldiseisvusest, kus küpselt eristunud inimesed teadlikult ja tahtlikult liiguvad oma kaaslase poole.

Harjumuspäraselt vaadeldakse lähedust seksiga läbipõimituna. Siiski ei pruugi lähedus kõigi jaoks tähendada turvalist ja head intiimset koosolemist. Kui lähedus on sulle varem, eeskätt lapseeas, olnud võõras, võib see esialgu olla ebamugav, kui keegi soovib sinu ligidusse „tungida“. Selle vastuvõtmine nõuab eneseteadlikkust ja julgust.

Paarina elamise kunst – pikaajalised suhted

On tavaline, et aja kulgedes hakkad armsamas nägema omadusi, mis ei pruugi sulle meeldida. Seda juhtub paarisuhtes elukaare jooksul korduvalt, ka siis, kui arvame oma partnerit juba läbi ja lõhki tundvat.

Paljude arvates on kauaaegses kooselus romantikat säilitada võimatu ning läheduse hääbumine on paratamatu. Selliselt mõeldes tuleks justkui kire kadumise vastu võidelda või leppida teadmisega, et teisiti polegi võimalik. Tegelikult kaasneb millegi meeleheitlikult alleshoidmisega tõenäoliselt läbikukkumine.

Pikaajalise suhte loomine eeldab valmisolekut ootamatusteks. Me ei tea kunagi täpselt, milliseks suhe areneb ning milliseks me ise vastastikmõjus kaaslasega kujuneme.


Teadlik muutuste vastuvõtmine loob soodsa pinnase suhte nautimiseks ka aastate möödumisel. Eesmärk ei ole alal hoida või tagasi saada suhte algusaegade kogemust, vaid luua uued ja veelgi rahuldust pakkuvamad elamused üheskoos armsamaga.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.