home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

HIV

mis-on-hiv

Mis on HIV?

HIV (human immunodeficiency virus) ehk HI-viirus ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus, on viirus, mis kuulub retroviiruste perekonda ja suurendab inimese vastuvõtlikkust nakkushaigustele ja ka kasvajatele.

HIVga võib nakatuda igaüks. See ei ole ainult kindla seksuaalse orientatsiooni, rahvuse või rahvastikurühma seas leviv nakkus. HIV levib kaitsevahenditeta seksuaalvahekorra ajal, kokkupuutel nakatunud verega ning emalt lapsele raseduse, sünnituse ja rinnapiima kaudu. Eelkõige on ohustatud inimesed, kes käituvad riskeerivalt või kellel on oma igapäevatöös oht kokku puutuda HIVga nakatunud kehavedelikega.

HIV on pikaajaline, aeglaselt süvenev infektsioon, mis hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest, mida terve immuunsüsteemiga inimesed põevad väga harva või mille põhjustajateks on suhteliselt ohutud bakterid, seened jmt.

HIVga elamine ei tähenda veel, et inimene oleks haige. HIV põhjustab kroonilise seisundi, mida saab ravimitega vaos hoida. Ilma ravita võib HIV viimases staadiumis välja kujuneda AIDS.

Kahjuks ei ole praegu veel olemas tõhusat HIV-vastast vaktsiini, et kaitsta inimesi nakatumise eest. Kuid sa saad kaitsta ennast HIV eest ise, kui:

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.