home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Seksuaalsus küpses eas

Seksuaalsus muutub kogu elu, ka eakana. On inimesi, kes elades kõrge vanuseni on jäänud oma seksuaalsuse väljendamisel tagasihoidlikuks. Teisalt on mehi ja naisi, kellele vanuseline küpsus toob kaasa seksuaalse aktiivsuse jätkumise või koguni tõusu. Aastate lisandudes võtab seksuaalsus teistsuguseid vorme ja väljundeid, liikudes rohkem meelelisuse ja emotsionaalse läheduse suunas.

Kuigi esineb hoiakuid, mille kohaselt suguline aktiivsus eakate ellu ei kuulu, on võimalik ka küpses eas tunda rõõmu iseenda ja oma partneri seksuaalsusest ning kogeda täiesti uut laadi naudinguid.

Sarnaselt kogu elukaarele pakub ka vanemas eas seksuaalne aktiivsus naudinguid ja rahuldust.


Hea kooskõla iseendaga, loomulike kehaliste muutuste aktsepteerimine ja iseenda väärtustamine aitavad kergemini toime tulla füüsiliste vaevustega. Oluline osa seksuaalelu kvaliteedis on tervislikel eluviisidel.

Naistele toob menopaus muu hulgas kaasa järsu östrogeenitaseme languse. See omakorda tingib veresoonte, lihaskonna ja kuseteede-suguelundite limaskestade muutusi. Tekivad muutused meeleolus, unekvaliteedis, mõtte-, tähelepanu- ja mäluprotsessides ja seksuaalfunktsioonides. Kuigi tupekuivuse tõttu suureneb vajadus libestusaine järele, ei pruugi see tähendada orgasmide vähenemist. On naisi, kes kogevad ka kõrges eas multiorgasme.

Meeste puhul arvatakse stereotüüpselt, et mees peab olema seksuaalseks soorituseks „alati valmis“. Kuigi testosteroonitase püsib täisea jooksul üsna muutumatuna, on siiski ka mehe seksuaalsus elukaare jooksul erinev ning küpsemas eas võivad ees oodata muutused. Enamasti nõuavad erektsioon ja ejakulatsioon vanuse kasvades pikemat, intensiivsemat ja otsesemat stimulatsiooni. Visuaalse ja psühholoogilise ergutuse mõjujõud vanusega väheneb. Pikeneb ka ajaline taastumisperiood, mida mees vajab, et pärast orgasmi olla valmis uueks vahekorraks.

Kui oled toimuvatest muutustest teadlik, on sul lihtsam end uueneva olukorraga kohandada. Armatsemisel andke teineteisele rohkem aega ja lubage sooritusest tähtsamaks saada partnerlusel, hellusel ja hellitustel, mis on seksuaalse heaolu vundament. Kõrge vanus ei ole naudinguid takistav asjaolu.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.