Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus

Profülaktiline ravi ja vaktsineerimine

HIV profülaktika

Kahjuks ei ole praegu veel olemas tõhusat HIV-vastast vaktsiini, et kaitsta terveid inimesi nakatumise eest. Kuid teatud juhtudel saab ARV-ravimeid kasutada ennetavalt, et pakkuda kaitset HIV eest.

PEP (post exposure prophylaxis) – kokkupuute järgne profülaktika

See on lühike ARV-ravi kuur, mida tehakse pärast kõrge riskiga kokkupuudet, et vähendada ja/või vältida HIV ülekande riski. PEPi kasutatakse näiteks siis, kui on olnud kaitsmata vahekord ilma kondoomita ja partner on HIVga või riskikäitumisega ning ei tea täpselt oma staatust.

PEPiga peab alustama vähem kui 72 tunni jooksul. Hilisema alustamise puhul väheneb ravi tõhusus oluliselt. Profülaktikat tehakse kombineeritud ARV-ravimitega, mida tuleb võtta iga päev, kokku 28 päeva. Ravimite retsepti saamiseks tuleb pöörduda nakkushaiguste arsti poole.

PEP määratakse ainult erakorralistes olukordades. PEP ei ole mõeldud igapäevaseks kasutamiseks.

PrEP (pre-exposure prophylaxis) – kokkupuute-eelne profülaktika

PrEPi puhul võetakse ARV-ravimeid pikka aega, et vältida HIVga nakatumist juhul, kui on oht sellega otseselt kokku puutuda. PrEP on mõeldud inimestele, kelle on oluline risk HIVsse nakatuda, näiteks meestega seksivatele meestele, kelle on palju juhupartnereid. PrEPi puhul kasutatakse kombineeritud ARV-ravimeid.

Kui sa alustad PrEPiga, siis sa pead PrEPi võtma regulaarselt iga päev, et kaitsta ennast nakatumise eest. PrEP ei paku 100%-list kaitset ja ei kaitse ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest. Seetõttu kasuta koos PrEPiga alati ka kondoomi ning käi regulaarselt end STLIde suhtes uurimas.

Täpsema info saamiseks registreeru nakkushaiguste arsti vastuvõtule!

Vaktsineerimine

Osasid seksuaalsel teel levivaid infektsioone on võimalik ennetada vaktsineerimisega:

B-hepatiit

Alates 2003. aastast vaktsineeritakse Eestis riikliku immuniseerimiskava alusel kõiki vastsündinuid. Alates 2018. aastast vaktsineeritakse lapsi kolme kuu vanuselt. Enne 2003. aastat sündinud lapsi vaktsineeriti 13. eluaastal. Soovi korral saab lasta end vaktsineerida ka hilisemas vanuses. Kui põed B-hepatiiti, tuleks kindlasti vaktsineerida sinu püsipartnerit.

Papilloomviirus (HPV)

Papilloomviiruse enamlevinud tüvedesse nakatumist ja neist tingitud haigestumist saab ennetada HPV-vastase vaktsiiniga.