home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Rasedus ja emadus

HIV ei ole takistuseks, kui soovid peret luua. Kuigi HIV ülekandumist tulevasele lapsele ei saa täielikult vältida, leidub tänapäeval küllalt võimalusi, kuidas nakatumisriski oluliselt vähendada. Ei ole vahet, kas HIVga on tulevane ema või isa või mõlemad vanemad. Tõenäosus saada terve laps on suur, kui tulevane ema hoolitseb oma tervise eest, käib raseduse ajal arsti juures jälgimisel ja saab ARV-ravi.

Raseduseks valmistumine

Otsustades emaks saada, võtad endale vastutuse oma tulevase lapse elu ja tervise eest. On väga oluline, et sa oleksid teadlik HIV emalt lapsele ülekandumise vältimise võimalustest ja teeksid omalt poolt kõik vajaliku, et su laps sünniks tervena. Juba rasedust planeerides võiksid külastada naistearsti, et varakult avastada võimalikud varjatud infektsioonid, välja ravida olemasolevad ja ennetada uute tekkimist. Ravimata või kroonilised seksuaalsel teel levivad infektsioonid ja kroonilised günekoloogilised põletikud suurendavad HIV lapsele ülekandumise riski.

HIV ja raseduse kulg

Rasedaks jäädes võta end võimalikult vara naistenõuandlas arvele ja mine nakkushaiguste arsti vastuvõtule, kuna kolm esimest raseduskuud on loote arengus väga tähtsad. Arstid jälgivad sinu tervist raseduse ajal ning määravad ravi, et ennetada HIV levikut lapsele.

Kõik rasedad on Eestis alates 12. rasedusnädalast ravikindlustatud.


Tervislikud eluviisid on väga olulised, et sul sünniks terve laps. Pööra tähelepanu oma toitumisele, et see oleks täisväärtuslik ja tasakaalustatud. Püüa kogeda rohkem positiivseid emotsioone ning ära lase end halvast mõjutada. Stress pole kasulik ei sulle ega sinu sündimata lapsele.

  • Rasedus ei halvenda HIV kulgu. Seda juhul, kui puuduvad muud kahjustavad mõjud, nagu kroonilised haigused või ebatervislikud harjumused. Loobu suitsetamisest ning alkoholi ja narkootikumide tarvitamisest, sest need põhjustavad häireid loote arengus.
  • HIV ei muuda normaalse raseduse kulgu. Nii emal kui ka lapsel võivad tekkida tüsistused, kui emal esinevad HIVga seotud kaasuvad haigused ja välja ravimata kroonilised haigused. Raseduse ajal pead kasutusele võtma kõik võimalused kaasuvate haiguste ennetamiseks ja raviks.
  • HIV ei kahjusta loote arengut. Peamine oht, mida HIV võib raseduse ajal tekitada, on loote nakatumine. HIV ülekandumist emalt lootele on võimalik vältida ning kasutades alltoodud ennetusmeetmeid sünnib 98–99%-lise tõenäosusega terve laps.

ARV-ravi raseduse ajal

Raseduse ajal on ohutu ARV-ravimeid võtta. ARV-ravimid ei mõjuta sinu raseduse kulgu, lapse arengut ega tekita väärarenguid.

  • Kui sul on HIV ja sa ei ole eelnevalt saanud ARV-ravi, siis pead alustama raviga esimesel võimalusel, et HIV tase organismis kontrolli alla saada.
  • Kui sul on HIV ja oled juba eelnevalt ravil ning viirus on ravimite kontrolli all, siis jätkad raseduse ajal samade ravimitega. Raviskeemi ei ole vaja muuta.
  • Kui sul on HIV ja oled sünnitanud, siis pead jätkama ARV-raviga ka pärast sünnitust.

HIV emalt lapsele ülekande profülaktika

ARV-ravimite võtmine raseduse ja vajaduse korral ka sünnituse ajal on oluline, et hoida ära HIV levik lapsele ehk perinataalne ülekanne. Kui rasedal on viiruse hulk veres alla määratava piiri (HIV RNA PCR < 20 koopiat/ml ), siis HIV ülekande ohtu ei ole ja naine võib sünnitada vaginaalsel teel.

Rinnapiimaga toitmine ei ole mingil juhul lubatud, isegi kui veres on viiruse hulk kontrolli all.

Vastsündinute profülaktika

Vastsündinud saavad suukaudset ARV-profülaktikat esimesed 4–6 elunädalat, et vähendada maksimaalselt võimalikku nakkuse ülekande riski.

Kas sinu vastsündinud lapsel on HIV?

Kohe peale lapse sündi sellele küsimusele vastata ei saa. Järgnevate elukuude jooksul võetakse su lapselt regulaarselt vereanalüüse. Sinu beebit testitakse esimesel elunädalal, esimesel elukuul ja kolmandal elukuul. Antikehade testiga ei saa lapsel HIV-nakkust diagnoosida, sest vastsündinu saab emalt antikehad kaasa ja need võivad olla positiivsed pikka aega. Seetõttu uuritakse beebisid spetsiaalse vereanalüüsiga (HIV RNA PCR), mis määrab viiruse geenetilise materjali olemasolu veres.

Mis juhtub, kui sa rasedana ei ole olnud arsti juures jälgimisel?

  • Kui sa raseduse ajal ei võta regulaarselt ARV-ravimeid ja sünnitad vaginaalsel teel, on risk HIV levikuks emalt lapsele väga kõrge. Iga kolmas vastsündinu võib olla nakatunud.
  • Kui sa raseduse ajal ei ole ravimeid võtnud või oled ravimeid võtnud ebaregulaarselt ja HIV hulk ei ole alla määratava piiri, siis peab laps sündima keisrilõike teel.
  • Vastsündinule määratakse kohe peale sündi kombineeritud ARV-ravi kõrgendatud nakkuse riski pärast. Ravi alustamise vajalikkuse ning kasu/kahju suhte vastsündinule otsustab nakkushaiguste arst.
  • On oluline, et pärast sünnitust jätkaksid kindlasti ARV-raviga, et tervis oleks korras ja sa ei oleks nakkusohtlik.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.